علت کار نکردن فن یخچال کنوود

اولین نشانه خرابی فن یخچال فریزر، خنک نکردن و نداشتن سرمای کافی در یخچال است. البته دلایل دیگری نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود، اما این مورد یکی از رایج‌ترین نشانه هاست. در این مقاله به بررسی دلیل کار نکردن فن یخچال کنوود خواهیم پرداخت.
فهرست محتوا

در یخچال‌های قدیمی از هیچ فنی برای خنک کردن یخچال استفاده نمی‌شد و فرایند خنک سازی مواد غذایی داخل یخچال به صورت مستقیم توسط اپراتور انجام می‌شد. اما به مرور زمان و با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی تولید یخچال فریزر استفاده از فن به عنوان یک قطعه اصلی در آنها شد. فن یخچال به دو صورت داخلی و خارجی دیده می‌شود. اما در ادامه قصد داریم که به طور کامل، علت کار نکردن فن یخچال فریزر کنوود را بررسی کنیم.

انواع فن یخچال کنوود

به طور کلی می‌توانیم فن یخچال کنوود را به دو دسته داخلی (یا همان فن اوپراتور) و فن خارجی تقسیم کنیم. البته به لحاظ ولتاژ نیز می‌توانیم آنها را دسته بندی کنیم، اما هدف اصلی آشنا شدن با کارکرد هر کدام از آنهاست. به طور کلی هدف فن داخلی این است که سرمای کافی را داخل یخچال به گردش در آورد. هر زمان که سرما داخل یخچال کاهش یابد این فن شروع به کار می‌کند. یک نوع فن دیگر نیز وجود دارد که به آن فن خارجی می‌گویند. این فن در یخچال کنوود وظیفه خنک نگه داشتن موتور یا کندانسور را بر عهده دارد. در صورت خرابی هر یک از این دو دسته فن، لازم است که حتما با نمایندگی کنوود در شهر خود تماس بگیرید. البته اگر ساکن استان قم باشید به سادگی می‌توانید با شماره پشتیبانی مجموعه مجاز تعمیر به عنوان نمایندگی تعمیر یخچال کنوود در قم ارتباط گرفته و درخواست تکنسین فرمایید.

نشانه‌های خراب شدن فن یخچال کنوود

پیش از آنکه به دلایل خرابی فن یخچال فریزر کنوود بپردازیم، لازم است که با علائم آن نیز آشنا شویم. همانطور که عنوان کردیم هر دو دسته فن داخلی و خارجی یخچال دارای اهمیت ویژه‌ای است اما ممکن است که خرابی فن خارجی چندان به چشم نیاید. از سوی دیگر خراب شدن فن داخلی به سرعت علائم خود را بروز دهد.

عدم ایجاد سرما کافی: زمانی که فن داخلی یخچال فریزر کنوود آسیب ببیند، اولین علامت یا نشانه‌ای که با آن مواجه می‌شوید کاهش قدرت یخچال در خنک کنندگی محیط داخلی یخچال است. گاهی اوقات ممکن است که دمای داخلی یخچال با دما محیط بیرون کاملا یکسان باشد. در چنین شرایطی امکان خراب شدن و فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال بسیار بالا می‌رود. همچنین باید بدانید که اگر مشکل از فن داخلی یخچال باشد، فریزر به خوبی کار می‌کند و هیچ مشکلی در آن قسمت حس نخواهد شد.

یخ زدگی: همیشه نیز علامت خرابی فن یخچال، کاهش سرما نیست. در برخی موارد یخچال به درستی کار می‌کند و سرمای لازم را نیز تولید می‌کند. اما چون فن داخلی دچار خرابی شده است نمی‌تواند سرما را به طور یکسان در سراسر محیط یخچال به گردش در آورد. در چنین شرایطی ممکن است که مواد غذایی داخل یخچال دچار یخ زدگی شده و یا خشک شوند.

افزایش مصرف: یکی دیگر از مزایای وجود فن در یخچال فریزر کنوود، کاهش مصرف برق است. در مواردی که فن آسیب دیده باشد سیستم خنک کننده انرژی بیشتری را مصرف می‌کند تا بتواند تمام فضای یخچال را خنک کند. پس اگر دو مورد قبلی را تجربه نکردید، اما با تازگی قبض برق شما افزایش داشته است، احتمال دارد که فن یخچال کنوود شما نیاز به تعمیر داشته باشد.

فاسد شدن مواد غذایی: مواد غذایی برای حفظ سلامت خود نیازمند گردش هوا و سرما کافی در سراسر یخچال هستند. اما در شرایطی که فن آسیب دیده باشد این عمل به درستی انجام نمی‌شود و ممکن است که در برخی موارد با بوی بد، کپک زدگی یا فاسد شدن غذا در یخچال مواجه شوید.

نمایندگی تعمیر یخچال کنوود در منزل قم

علت کار نکردن فن یخچال کنوود

خرابی فن یخچال فریزر کنوود به چند دلیل مختلف می‌تواند رخ دهد. در برخی موارد شاید نیاز به تعمیر یخچال نیز نباشد و تنها با از برق کشیدن یخچال به مدت چند ساعت مشکل برطرف شود و در برخی موارد نیز مجبور به تعمیر یا تعویض فن یخچال خواهید بود. لطفا تمام موارد زیر را با دقت بررسی فرمایید تا به نتیجه برسید.

یخ زدگی فن

یکی از دلایل کار نکردن فن، یخ زدن موتور آن است. در چنین شرایطی باید یخچال را به مدت 6 ساعت از برق بکشید. البته در برخی موارد لازم است بیشتر از 6 ساعت یخچال خاموش باشد. پس بهتر است در چنین شرایطی مواد غذایی را کامل از یخچال خارج کنید و یا به یک یخچال دیگر منتقل کنید. زیرا امکان خراب شدن آن در چنین شرایطی وجود دارد. پس از گذشت 6-8 ساعت از خاموشی یخچال، مجددا آن را به برق بزنید و روشن کنید. در صورتی که مشکل فن یخچال کنوود یخ زدگی باشد، با انجام این کار برطرف خواهد شد.

سوختن موتور فن

اگر موتور هر یک از فن‌های یخچال کنوود سوخته باشد، حتما لازم است که با نمایندگی تعمیرات کنوود تماس بگیرید. کارشناسان نمایندگی از یکسری تجهیزات مخصوص برای عیب یابی استفاده می‌کنند که اگر فن موتور آسیب دیده باشد می‌تواند مشکل را شناسایی کند. دقت فرمایید که به هیچ عنوان از افراد غیر متخصص برای تعمیر فن استفاده نکنید. همچنین در صورت نیاز به تعویض فن باید از فن اصلی کنوود به عنوان قطعه جایگزین استفاده شود.

آسیب دیدن پره‌های فن یخچال کنوود

از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث کار نکردن فن یخچال فریزر کنوود شود، شکستگی یا آسیب دیدن پره‌های فن است. خوشبختانه هزینه این مورد به نسبت خرابی موتور فن کمتر است. در صورتی که پره‌ها آسیب دیده باشند یا شُل شده باشند، فن نمی‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

سایر خرابی‌ها

یک سری موارد دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند علائم یکسانی با خرابی فن داشته باشد. مثلا آسیب دیدن کندانسور، فرسودگی فن، خرابی یاتاقان، خرابی بورد، خراب شدن کنترل دما و… که تمام این موارد باید توسط کارشناسان تعمیرات مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه تعمیر فن یخچال کنوود

همانطور که در بالا عنوان کردیم دلایل مختلفی می‌تواند باعث خرابی فن یخچال فریزر کنوود شود. پس در چنین شرایطی اولین و مهمترین گام، تشخیص ایراد است. اگر بتوانید علت خرابی را به درستی تشخیص دهید نیمی از راه را رفته‌اید. عموما انجام این کار بدون ابزار و دانش فنی ممکن نیست و بهتر است که توسط تکنسین انجام شود. زمانی که مشکل شناسایی شود، توسط یکی از روش‌هایی که در بالا عنوان کردیم می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

هزینه تعمیر فن یخچال فریزر کنوود

هزینه تعمیر هر نوع یخچال فریزر توسط اتحادیه به نمایندگی‌ها اعلام می‌شود. از آنجایی که خرابی فن به دلایل گوناگون رخ می‌دهد، تعمیر آن نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای آگاهی از قیمت فن اصلی یخچال کنوود و اجرت تعمیر یا نصب، کافیست با شماره پشتیبانی مجاز تعمیر که در سایت درج شده تماس حاصل فرمایید. همچنین توجه داشته باشد که خدمات تعمیر یخچال در قم توسط نمایندگی به صورت حضوری در منزل انجام می‌شود و دیگر نیاز به مراجعه حضوری به مرکز را نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *