علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی بوش

اگر به دنبال علت جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی بوش هستید و این موضوع شما را نگران کرده است، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. لازم است ابتدا بدانیم که دلیل این موضوع چیست و چگونه باید آن را برطرف کنیم.
فهرست محتوا

یکی از بدترین مشکلاتی که ممکن است در ماشین لباسشویی بوش رخ دهد، جلو نرفتن برنامه شستشو است. ممکن است شما تنظیمات شستشو را اعلام کنید و پس از زدن دکمه شروع ماشین شروع به کار نکند و یا اینکه تا مرحله‌ای پیش برود و بعد از آن دیگر تایمر ماشین لباسشویی کار نکند و جلو نرود. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تایمر ماشین لباسشویی بوش

تایمر ماشین لباسشویی بوش یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین بخش‌های لباسشویی است. می‌توانیم تایمر را به عنوان مرکز فرماندهی و تصمیم گیری ماشین لباسشویی بدانیم. تمام تنظیماتی که شما اعمال می‌کنید توسط تایمر به سایر قطعات لباسشویی منتقل می‌شود. به نوعی می‌توانیم بگوییم که میزان داغی یا سردی آب، زمان و نوع شستشو، فرایند آبکشی و… همگی به عهده تایمر است. حال اگر تایمر ماشین لباسشویی آسیب ببیند منطقی است که یکی از مراحل فوق به درستی و یا به طور کلی انجام نشود.

همچنین تایمر لباسشویی بوش دارای ویژگی‌هایی است که تجربه‌ی شستشو را بهبود می‌بخشد. این قطعه به شما کمک می‌کند که زمان شستشو را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنید. تایمر باعث می‌شود تا شستشوی لباس‌ها بهتر انجام شود، در مصرف آب و برق نیز صرفه‌جویی شود. همچنین، تایمر ماشین لباسشویی مجهز به امکاناتی مانند نمایشگر دیجیتال است که اطلاعات دقیقی از جمله زمان باقی‌مانده تا پایان دوره شستشو را نشان می‌دهد. بنابراین در شرایطی که زمان باقی مانده از شستشو را نیز نتوانید به درستی مشاهده کنید، احتمال دارد که تایمر لباسشویی شما آسیب دیده باشد.

نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش در قم

چرا تایمر ماشین لباسشویی بوش جلو نمی‌رود؟

همانطور که در ابتدا هم عنوان کردیم، جلو نرفتن تایمر ماشین لباسشویی بوش می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد و هر کدام نیز یک راه حل جداگانه‌ای دارد. در برخی موارد لازم است که حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

1- خراب شدن میکروسوئیچ درب

میکروسوئیچ درب، قطعه‌ای کوچک اما حیاتی در ماشین لباسشویی بوش است که وظیفه‌ی مهمی در تضمین عملکرد درست ماشین دارد. این سوئیچ حساس با بسته شدن کامل درب، فعال شده و به برد لباسشویی سیگنال می‌دهد که شستشو را آغاز کند. در واقع تایمر لباسشویی اگر این قطعه به درستی کار نکند، فرمان بعدی را دریافت نمی کند.

خرابی میکروسوئیچ درب می‌تواند منجر به مشکلات متعددی از جمله عدم شروع به کار ماشین لباسشویی، باز نشدن درب پس از اتمام شستشو، قفل نشدن درب و نشت آب شود. برخی از علائم هشداردهنده خرابی میکروسوئیچ درب عبارتند از:

1- کار نکردن ماشین لباسشویی: اگر با وجود روشن بودن دستگاه و انتخاب برنامه شستشو، ماشین لباسشویی شروع به کار نکند و تایمر جلو نرود، احتمال خرابی میکروسوئیچ درب وجود دارد.

2- باز نشدن درب: در صورتی که درب ماشین لباسشویی پس از اتمام شستشو و تخلیه آب باز نشود، ممکن است میکروسوئیچ معیوب شده باشد.

3- قفل نشدن درب: اگر درب ماشین لباسشویی به درستی بسته نشود و قفل نشود، احتمال خرابی میکروسوئیچ وجود دارد.

پس چنانچه تایمر لباسشویی بوش کار نکرد، می‌توانید با انجام تست ساده بالا ببینید که مشکل از میکروسوئیچ است یا خیر. در صورت خرابی میکروسوییچ لازم است با نمایندگی بوش تماس بگیرید. اگر ساکن استان قم هستید می‌توانید با نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش در قم تماس گرفته و در خواست تکنسین فرمایید.

نمایندگی تعمیر لباسشویی بوش در قم در منزل

2- خرابی موتور تایمر در ماشین لباسشویی

خرابی موتور تایمر در ماشین لباسشویی بوش یک مشکل شایع است که می‌تواند عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد. موتور تایمر در واقع مسئول برنامه‌ریزی و کنترل زمان شستشو است. وقتی که موتور تایمر خراب می‌شود، ممکن است دوره‌های شستشو به درستی شروع نشود و یا به طور ناگهانی متوقف شوند. همچنین، اگر موتور تایمر قادر به زمان بندی درست نباشد، می‌تواند منجر به بروز مشکل در عملکرد ماشین لباسشویی شود. برای رفع این مشکل، نیاز به تعمیر یا تعویض موتور تایمر است که باید توسط تکنسین‌های ماهر و متخصص انجام شود.

3- مشکل در هیدروستات ماشین لباسشویی بوش

هیدروستات یک قطعه مهم در ماشین لباسشویی بوش است که وظیفه کنترل و تنظیم سطح آب را دارد. اگر هیدروستات دچار مشکل شود، ممکن است ماشین لباسشویی نتواند به درستی آبگیری یا آب را تخلیه کند. به علاوه، این مشکل می‌تواند منجر به توقف یا شروع نشدن برنامه شستشو لباسشویی شود.

تست هیدروستات و تعمیر آن از جمله مواردی است که نیازمند تجربه و مهارت بالاست. بنابراین به هیچ عنوان خودتان و یا افراد غیرفنی نباید اقدام به تعمیر یا عیب یابی آن کنید.

4- خرابی ولوم تایمر لباسشویی بوش

ولوم تایمر در ماشین لباسشویی بوش وظیفه تنظیم و کنترل زمان دوره‌های شستشو را دارد. این ولوم به صورت یک دکمه یا سوئیچ قرار می‌گیرد که با چرخش یا فشار دادن آن، زمان شستشو را مشخص می‌کنید. خرابی ولوم تایمر یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود تایمر لباسشویی بوش به درستی کار نکند و جلو نرود.

اگر ولوم تایمر کار نمی‌کند، ممکن است به دلایل زیر باشد:

1- خرابی یا عدم اتصال الکتریکی: ممکن است اتصالات الکتریکی ولوم به دستگاه دچار خرابی شده باشد یا برقراری ارتباط صحیح را نداشته باشد که باعث عدم عملکرد آن می‌شود.

2- خرابی ولوم: خرابی مکانیکی یا الکتریکی در ولوم تایمر ممکن است باعث کار نکردن آن شود. این مشکل معمولاً نیاز به تعمیر یا تعویض ولوم دارد.

3- مشکل در تایمر یا مدار الکترونیکی: در برخی موارد، خرابی در تایمر یا مدارهای الکترونیکی ماشین لباسشویی می‌تواند باعث عدم کارکرد ولوم شود.

4- خرابی پمپ تخلیه لباسشویی بوش

پمپ تخلیه در ماشین لباسشویی پس از پایان دوره شستشو مسئول تخلیه آب است. اگر پمپ تخلیه به هر دلیلی ایراد داشته باشد و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، ممکن است در عملکرد دستگاه در مرحله بعدی یعنی دوره خشک کن مشکل ایجاد شود، زیرا دستگاه اطلاعات خالی شدن مخزن آب را دریافت نمی‌کند. این مورد یکی دیگر از مواردی است که در هنگام جلو نرفتن برنامه شستشو لباسشویی رخ می‌دهد. تایمر تمام برنامه شستشو را پیش می‌برد و در هنگام خشک کردن لباس، چراغ چشمک‌زن لباسشویی روی آخرین عدد متوقف می‌شود و دیگر برنامه شستشو جلو نمی‌رود.

بنابراین، اگر تایمر ماشین لباسشویی بوش در حین دوره شستشو یا پس از پایان دوره متوقف می‌شود و کد خطا روی صفحه نمایش نمایش داده می‌شود، لازم است مسیر خروج آب و عملکرد پمپ تخلیه را بررسی و اطمینان حاصل کرد که هر دو در وضعیت سالم و عملیاتی قرار دارند. گاهی اوقات با باز کردن مسیر خروجی، این مشکل نیز رفع می‌شود.

5- خرابی شیر برقی ورود آب

شیر برقی ورود آب وظیفه کنترل جریان آب و ورود آب به ماشین لباسشویی را دارد. خراب شدن شیر برقی باعث می‌شود که ماشین لباسشویی آبگیری نکند و برنامه شستشو شروع نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *