علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی در حین کار کردن یکی از مواردی است که می‌تواند هم نگران کننده و هم کلافه کننده باشد. در این مقاله به دلایل و راهکارهای جلوگیری از تکان خوردن ماشین لباسشویی در حین کار می‌پردازیم.
علت تکان خوردن ماشین لباسشویی چیست
فهرست محتوا

تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی می‌تواند عامل خرابی یا یک نشانه خراب شدن لباسشویی شما باشد. اما چه میزان از لرزش در لباسشویی‌ها غیر طبیعی است؟ در این مقاله به تمام دلایلی که می‌تواند منجر به لرزش شدید ماشین لباسشویی بشود می‌پردازیم. همچنین یکی از مهمترین راهکارهایی که همیشه باید پیش از هر اقدام انجام دهید این است که ببینید آیا جای دستگاه تراز است یا خیر. تراز نبودن ماشین لباسشویی، عمده‌ترین دلیل لرزش آن است.

لرزش ماشین لباسشویی

آیا تکان خوردن ماشین لباسشویی طبیعی است؟

تکان خوردن و لرزش کم ماشین لباسشویی در طول زمان شستشو و چرخش، طبیعی است. اما لرزش بیش از حد، حرکت کردن و ضرباتی مانند کوبیدن در لباسشویی طبیعی نیست. اگر لباسشویی شما به درستی نصب و تراز شده است، لرزش بیش آن از حد غیرعادی محسوب می‌شود و ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. چنانچه برند لباسشویی شما سامسونگ است می‌توانید با نمایندگی  تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ در قم تماس بگیرید و برای سایر برندها از همکاران ما در خواست مشاوره بفرمایید.

چرا ماشین لباسشویی من اینقدر می لرزد؟

اگر ماشین لباسشویی شما لرزش‌های شدید دارد، ممکن است یکی از دلایل زیر باعث این مشکل شده باشند:

  • حجم لباس داخل ماشین بیشتر از ظرفیت آن است.
  • محل قرارگیری ماشین لباسشویی صاف و تراز نیست.
  • ممکن است یکی از پایه‌های آن به درستی بسته نشده باشد.
  • ممکن است در حین اثاث کشی، به دستگاه ضربه شدید خورده باشد.

تشخیص علت لرزش ماشین لباسشویی

برای اینکه مطمئن شوید علت تکان خوردن بیش از حد ماشین لباسشویی شما از چیست، تمام مراحل زیر را انجام دهید. البته اگر با انجام یک مورد، ایراد برطرف شد نیاز نیست که سایر موارد را چک کنید. اما چنانچه با انجام تمام مراحل بازهم مشکل حل نشد، از کارشناسان مجاز تعمیر کمک بگیرید.

1- تراز نبودن لباسشویی

همانطور که تا به اینجا چندین بار تکرار کردیم، تراز نبودن ماشین لباسشویی می‌تواند باعث لرزش شدید بشود. برای اینکه بتوانید لباسشویی را تراز کنید، ابتدا پایه‌های عقب را محکم کنید و بعد یک تراز روی لباسشویی بگذارید. با تنظیم کردن پایه‌های جلوی لباسشویی می‌توانید ماشین را تراز کنید.

دقت کنید که باید تراز از هر دو طرف انجام شود. یعنی هم از عقب به جلو هم از راست به چپ تراز را انجام دهید. لازم است تا رسیدن به بهترین نتیجه، چندین بار پایه‌های جلو لباسشویی را محکم و یا شُل کنید. پس از آنکه ماشین لباسشویی را تراز کردید مجددا تست کنید و ببینید که ایراد برطرف شده است یا خیر. در صورتی که صدا کمتر شد اما همچنان وجود داشت، ممکن است یا تراز را با دقت انجام نداده باشید یا یک ایراد دیگر باقی مانده باشد.

آموزش تراز کردن ماشین لباسشویی

2- توجه نکردن به ظرفیت لباسشویی

هر ماشین لباسشویی به لحاظ وزنی، ظرفیت محدودی دارد. همیشه بهتر است ماشین لباسشویی را کمی کمتر از توان درج روی آن پر کنید. مثلا اگر ظرفیت لباسشویی شما 7 کیلو باشد نباید پتو و لباس‌های بسیار سنگین و بیش از توانش را داخل آن قرار دهید.

البته همیشه سنگین بودن لباس‌ منجر به خرابی ماشین نمی‌شود. اگر وزن لباس خیلی باشد باز هم باعث خرابی ماشین می‌شود. بهتر است که برای شستن یک پیراهن یا شلوار ماشین را روشن نکنید. سعی کنید همیشه وزن لباس داخل ماشین متعادل و معقول باشد.

3- متعادل نبودن لباس‌های داخل ماشین

معمولا افراد پتو و حوله را به تنهایی داخل ماشین می‌اندازند. لرزش شدید لباسشویی عموما در هنگام خشک کردن اتفاق می‌افتد. زمانیکه پتو و حوله به مرحله خشک کردن می‌رسند به دلیل دور بالا ماشین، به یک سمت می‌چسبند و باعث لرزش شدید می‌شوند.

برای جلوگیری از این مشکل بهتر است که در کنار پتو، حوله و هر چیز سنگین، چند تکه لباس سبک هم قرار دهید. این کار باعث می‌شود که در زمان خشک کردن لباس‌ها، پتو یا هر چیز سنگین به یک سمت بچسبد و سایر البسه سبک‌تر به سمت دیگر بچسبند. ایجاد تعادل باعث می‌شود که از کوبش‌هاش شدید و لرزش ماشین جلوگیری شود.

4- فرسودگی کمک فنر ضد لرزش ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک در قسمت پشتی خود دارای یک کمک فنر ضد لرزش هستند که از ایجاد تکان و لرزش‌های شدید جلوگیری می‌کند. اما این کمک فنرها مانند تمام قطعات مصرفی دیگر، دارای یک عمر مفید مشخص هستند. پس از گذشت یک زمان معین ممکن است این کمک فنرها خراب شوند و باعث لرزش شدید لباسشویی بشوند.

برای اطمینان از سلامت کمک فنر و یا تعویض آن لازم است تا با نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید. زیرا اقدام خودسرانه می‌تواند باعث خرابی بیشتر شود و هزینه‌های جانبی زیادی را به همراه داشته باشد.

خرابی کمک فنر ضد لرزش لباسشویی

5- فرسودگی فنرهای دیگ لباسشویی

برای ثابت نگه داشتن دیگ ماشین لباسشویی فنرهایی تعبیه شده که با فرسودگی آنها، لباسشویی دچار لرزش می‌شود. در صورتیکه موارد فوق را تا به اینجا بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، ممکن است که لازم باشد یک تکنسین فنی متخصص، این مورد را برای شما بررسی کند. در صورتی که فنر پوسیده باشد یا خراب شده باشد، لازم است که نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

6- تخلیه نشدن آب ماشین

همانطور که گفتیم این لرزشهای شدید در زمان خشک کردن لباس رخ می‌دهد. چنانچه آب موجود در مخزن لباسشویی به خوبی تخلیه نشود باعث سنگین شدن وزن مخزن می‌شود. عدم تخلیه مناسب آب باعث ایجاد لرزش شدید در هنگام چرخش‌های سریع لباسشویی در طی فرایند خشک کردن می‌شود.

7- پیچ حمل و نقل باز نشده است

اگر ماشین لباسشویی شما قدیمی نباشد و این مشکلات رخ بدهد، یک احتمال وجود دارد. در پشت بسیاری از ماشین‌های لباسشویی یک پیچ ترنسفر وجود دارد که مخصوص جابجایی است. اگر این پیچ پس از نصب باز نشود ممکن است که با لرزش‌های شدید مواجه شوید. عموما این پیچ در برندهای سامسونگ، ال جی، بوش و… دیده می‌شود.

جلوگیری از لرزش ماشین لباسشویی

برای جلوگیری از لرزش ماشین لباسشویی یک راهکار طلایی وجود دارد. حتی اگر لباسشویی شما به درستی کار می‌کند و دچار لرزش هم نیست، خوب است که از پد ضد لرزش لباسشویی استفاده کنید.

استفاده از این پدها بسیار آسان است. ابتدا محل قرارگیری ماشین لباسشویی را تمیز کنید. سپس پدها را جایی که قرار است پایه‌های ماشین لباسشویی قرار بگیرند بگذارید. پس از قرارگیری دقیق پدها، ماشین لباسشویی را روی آن قرار دهید. این کار تا حد بسیار زیادی از لرزش لباسشویی جلوگیری می‌کند و باعث سلامت قطعات داخلی آن نیز می‌گردد.

چگونه از لرزش ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم

نتیجه گیری

تقریبا تمام دلایل رایج در لرزش ماشین لباسشویی را بررسی کردیم و برای هر کدام یک راهکار مناسب و کاربردی ارائه دادیم. اما گاهی اوقات لازم است این دلایل و راهکارها را بدانید از بروز مشکلات آتی پیشگیری کنید. برای جلوگیری از خرابی لباسشویی بهتر است همیشه جای آن تراز باشد و برای پایه آن از پد ضد لرزش استفاده شود. نکته نهایی این است که پس از خرید لباسشویی بهتر است برای نصب اولیه عجله نکنید و اجازه دهید که کارشناسان نمایندگی این کار را طبق اصول و با دقت انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *