دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

اگر به تازگی متوجه وجود لکه سیاه بر روی تلویزیون سامسونگ خود شده‌اید این موضوع می‌تواند نگران کننده باشد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل و نحوه برطرف کردن این مشکل را بیاموزید.
علت سیاه شدن تلویزیون سامسونگ
فهرست محتوا

یکی از مشکلات نگران کننده وجود لکه سیاه روی تصویر تلویزیون سامسونگ است. سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله ما قصد داریم تا دلیل این مشکل را به طور کامل بررسی کنیم و همچنین راهکارهای لازم را جهت برطرف کردن آن ارائه کنیم.

دلایل لکه سیاه در تلویزیون سامسونگ

یک سری از دلایل وجود دارند که می‌توانند باعث سیاه شدن یا به وجود آمدن لکه سیاه در تلویزیون و نمایشگرهای سامسونگ شود. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی مانند مشکلات نرم‌افزاری، وارد شدن ضربه به تلویزیون، گرد و غبار، شرایط محیطی و دما داشته باشد. همچنین دلیل دیگری نیز وجود دارد و آن هم این است که اگر قبلاً تلویزیون سامسونگ خود را تعمیر کرده‌اید ممکن است که تعمیر به درستی انجام نشده باشد و اکنون با این مشکل مواجه شوید. در ادامه تمام این دلایل را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

1- سوختن پیکسل ها

همونطور که می‌دانید تلویزیون‌ها و صفحات نمایشگر از میلیون‌ها پیکسل رنگی تشکیل شده‌اند. پیکسل‌ها نقاط رنگی هستند که در کنار همدیگر یک تصویر را می‌سازند. حال اگر این پیکسل‌ها بسوزند می‌تواند باعث بروز لکه‌های سیاه در تلویزیون سامسونگ شوند. البته اگر تعداد پیکسل‌های سوخته زیاد نباشد می‌توان آن را نادیده گرفت. اما زمانی که یک لکه بزرگ ایجاد می‌شود به این معناست که تعداد زیادی از پیکسل‌ها سوختن و نیاز به تعمیر تلویزیون خود دارید.

2- ضربه

حتماً تا به حال امتحان کرده‌اید که اگر انگشت خود را بر روی یک نمایشگر یا تلویزیون ید برای لحظه‌ای آن بخش از نمایشگر سیاه می‌شود. حال اگر این اتفاق با شدت بیشتری بیفتد می‌تواند باعث سیاهی دائم آن بخش از نمایشگر شود. این مشکل می‌تواند در حین فرایند تعمیر نیز رخ دهد.

3- گرد و غبار و رطوبت

نطور که ضربه زدن می‌تواند باعث سوختن پیکسل‌ها شود نفوذ غبار و یا رطوبت نیز می‌تواند همین مشکل را برای نمایشگرها به وجود بیاورد. با نفوذ گرد و غبار و یا رطوبت به تلویزیون ممکن است که در ابتدا بخشی از نمایشگر ه شود اما به تدریج و با مرور زمان این لکه و پیکسل‌های سوخته بیشتر می‌شوند و ممکن است تمام صفحه تلویزیون سامسونگ سیاه شود.

4- خرابی کابل تلویزیون

یکی دیگر از مشکلاتی که می‌تواند باعث به وجود آمدن لکه‌های سیاه در نمایشگرهای خانگی سامسونگ شود آسیب دیدن کابل پشت تلویزیون است. کابل برق ممکن است که در دراز مدت دچار آسیب و یا فرسودگی شود. همین موضوع می‌تواند باعث سیاه شدن تلویزیون سامسونگ شود.

5- کابل‌های ورودی تصویر

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث وجود این مشکل شود خرابی کابل‌های ورودی تصویر است. در داخل تلویزیون چند کابل وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی دارند. اگر کابل مربوط به تصویر آسیب دیده باشد و یا از سوکت خود خارج شده باشد می‌تواند باعث این مشکل شود.

6- خرابی سخت افزاری

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است باعث به وجود امدن این لکه‌های سیاه در تلویزیون سامسونگ شود، خرابی برخی از قطعات تلویزیون است. اگر قطعات سخت افزاری آسیب دیده باشند امکان برطرف کردن آن با ریست کردن یا راهکارهای نرم افزاری وجود ندارد و حتما نیاز به تعمیر آن توسط یک تکنسین فنی است.

7- خرابی برد پاور

برد پاور همانطور که از نام آن پیداست وظیفه انتقال برق را به قطعات الکتریکی تلویزیون دارد. در صورتی که بخشی از این برد آسیب ببیند ممکن است ایراداتی همچون تاریک شدن صفحه یا برخی مشکلات دیگر پدیدار شود. در صورتی که برد آسیب دیده باشد به هیچ عنوان نباید آن را به مراکز تعمیر غیر استاندارد بسپارید.

نحوه برطرف کردن لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ

بسته به نوع مشکل و دلیلی که باعث به وجود آمدن لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ شده است راهکار آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. در برخی موارد خود شما نیز می‌توانید این مشکل را برطرف کنید اما گاهی اوقات حتماً ضروری است که با مرکز خدمات پس از فروش و نمایندگی تعمیرات تلویزیون سامسونگ تماس بگیرید.

1- احیای پیکسل‌ها

در صورتی که تعداد پیکسل‌های مرده زیاد نباشد این امکان وجود دارد که به صورت نرم‌افزاری این مشکل را برطرف کرد. یک سری ویدیوهای آزمایشی و ابزارهای احیای پیکسل باعث می‌شوند که پیکسل‌های آسیب دیده مجدداً زنده شوند. البته همانطور که اشاره شد این تنها در صورتی است که تعداد آنها زیاد نباشد. یعنی در صورتی که یک لکه سیاه روی تلویزیون به وجود آمده دیگر استفاده از این تکنیک کارساز نخواهد بود.

2- تعویض قطعه

گاهی اوقات ممکن است که این مشکل به دلیل ضربه به وجود آمده باشد که در این شرایط حتماً نیاز به انجام تعمیرات فیزیکی است. در چنین شرایطی لازم است با مراکز تعمیر تماس حاصل فرمایید. توجه داشته باشید که در صورت وارد شدن ضربه فیزیکی به تلویزیون دیگر دیگر گارانتی شامل تلویزیون سامسونگ شما نخواهد شد.

3- ریست کردن تلویزیون

اگر لکه روی تلویزیون شما هنوز آنقدر زیاد نشده که تمام تصویر را بپوشاند بهتر است که مراحل زیر را انجام دهید. پیش از اقدام به تعمیر تلویزیون انجام مراحل زیر می‌تواند در برخی مواقع کارساز باشد.

  1. ابتدا تلویزیون خود را خاموش کرده و از برق بکشید.
  2. اندکی صبر کنید و پس از مدتی مجدداً آن را به برق بزنید. اگر با روشن کردن تلویزیون مشکل برطرف شده باشد یعنی مشکل جدی نبوده و می‌توانید مجدداً از تلویزیون خود استفاده کنید.
  3. اما در صورتی که پس از روشن شدن مجدد تلویزیون مشکل همچنان برقرار بود لازم است تا تلویزیون خود را ریست کنید. برای انجام این کار با استفاده از ریموت تلویزیون وارد قسمت تنظیمات شده و سپس به دنبال گزینه تنظیمات سیستم یا تنظیمات عمومی بگردید.
  4. در این قسمت گزینه بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انتخاب کنید.
  5. نکته: دقت کنید که اگر تلویزیون سامسونگ شما از نسل هوشمند این خانواده باشد ممکن است که پس از انجام فرایند ریست تمام برنامه‌های نصب شده بر روی آن پاک شود.

پیشگیری از سیاه شدن صفحه تلویزیون Samsung

تموم لوازم خانگی نیازمند مراقبت و نگهداری استاندارد هستند. برای اینکه از بروز این مشکل و وجود لکه‌های سیاه در تلویزیون خود جلوگیری کنید بهتر است که موارد زیر را انجام دهید.

۱- استفاده از محافظ صفحه

همانطور که برای محافظت از صفحه گوشی خود برای آن گلس تهیه می‌کنید لازم است که از محافظ صفحه شیشه‌ای نیز برای تلویزیون خود استفاده کنید. این محافظ‌ها فارغ از برند و ابعاد تلویزیون شما در بازار موجود است و می‌توانید بر اساس ابعاد تلویزیون خود یک محافظ تهیه بفرمایید. وجود این محافظ باعث می‌شود که در صورت برخورد ضربه و یا شیطنت کودکان از صفحه نمایش و سوختن پیکسل‌ها جلوگیری شود.

۲- تمیز کردن تلویزیون

بهتر است که تلویزیون خود را به طور مرتب نظافت کنید. البته تمیز کردن تلویزیون دارای نکاتی است که حتماً به آن توجه کنید. همیشه سعی کنید که در زمان تمیز کردن تلویزیون ابتدا آن را خاموش کرده و از برق بکشید. به هیچ عنوان از دستمال‌های زبر استفاده نکنید و حتماً از دستمال مخصوص و نرم برای تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون استفاده کنید.

۳- تلویزیون رو در جای مناسب قرار دهید

بهتر است که جهت جلوگیری از وجود چنین مشکلی در تلویزیون سامسونگ آن را در جایی قرار دهید که به دور از تابش مستقیم نور آفتاب، سرمای شدید، رطوبت و یا هرگونه آلودگی محیطی باشد. همانطور که پیشتر عنوان کردیم شرایط محیطی می‌تواند روی عملکرد تلویزیون تاثیر بگذارد و یا گاهی اوقات باعث سوختن پیکسل‌ها و به وجود آمدن لکه‌های سیاه روی تلویزیون شود.

۴- نکته بسیار مهم

در صورتی که تلویزیون شما خراب شد ضروریست که این نکته را در نظر داشته باشید. اگر تلویزیون شما دارای گارانتی است و خرابی به وجود آمده شرایط گارانتی را نقض نمی‌کند، به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید. نکته دیگر این است که تحت هیچ شرایطی تلویزیون خود را به مراکز تعمیر غیر معتبر نسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *